Erni Kirss "Karvased värvid"

Amandus Adamsoni Ateljeemuusemis saab näha perioodil 01.10 -30.10 selle aasta viimase näituse. Tegu on harrastaja kunstniku Erni Kirssi õlimaalidega.

Autor kirjeldab näituse järgmiselt:

Erni Kirsi esimene näitus “Karvased värvid”

 

Erni Kirss (ehk Ivar Sild) on 43-aastane inimene, kes kakskümmend aastat elas teadmisega, et maalimine ja joonistamine on tegevused, millega ta hakkama ei saa. Kunstiõpetajad panid talle neljasid, kui ta üle joonte ei värvinud jms. Armastus maalikunsti vastu pani ta küll veidi katsetama 20 aastaselt, ent kiirete tulemuste mitte ilmnemisel lõpetas ta selle tegevuse 10–15 pildiga. Ent pseudonüüm Erni Kirss jäi sellest ajast alles raamatukujunduste tarbeks. Kunstnikunime “varastas” ja kohandas ta saksa ekspressionisti Ernst Ludwig Kirchneri (1880--1938) järgi, kelle julged värvid ja vormiline lihtsustus andsid tol hetkel julguse, et “ka NII võib”. Väljendusel ei ole tegelikult piire, ei ole õiget ega vale väljendust. Küll aga on tehnilised oskused. Kummalisel kombel Ivar Sild mõistis luuletajana, et lihtsalt kirjutada tuleb ja lugeda, ent maalikunstis arvas ta, et kui kohe välja ei tule siis pole mõtet. Ent muidugi ei kadunud kunst kuhugi. “Nüüdseks olen ma nii palju kunsti oma elus vaadanud, et küllap midagi ikka välja tuleb,” mainis ta sõbrale kohvikulauas.

 

Igatahes on aastaga 100 pilti maalitud elik "esimene kursus" läbi ning näitus ongi juhuslik kokkuvõte sellest, mida võib üks algaja harrastuskunstnik selle aja jooksul saavutada. Valimikku sattusid valdavalt õlimaalid, kus on kasutatud struktuurset maalilaadi ja mõned akrüülid, kus ehk on vastava pintslitõmbe tekkimine adutav. Üsna suur osa piltidest, mida Erni tahtnuks esitada, on aga juba oma päriskodu leidnud. Autor on püüdnud maalida põhilisi ja klassikalisi teemasid nagu lilled, maastikud, natüürmordid, aktid. Hilisemates töödes on tekkinud juba ka teadlikku kunstilist sõnumit s.t Kirsil on tekkinud konkreetsemad sihid, kuidas ja kuhu edasi liikuda.


Eelmine
Piret meos "Tulest ja tuulest"
Järgmine
Amandus Adamsoni dokumentaalfilmi linastus

Vastused puuduvad

Email again: