• +372 674 2013
  • amandusadamson@hmk.ee
  • E-POOD
Loading Sündmus

« Kõik sündmused

Aleksandr Titov fotonäitus “Reis Kailašimaale”

4. september 11:00 30. september 18:00

Alates 4. septembrist on Amandus Adamdsoni Ateljeemuuseumi galeriihoones külastajatele avatud Aleksandr Titovi fotonäitus “Reis Kailašimaale”.

Idamaade religioossetes tekstides ja eepilistes teostes mainitakse Kailaši mäge jumal Šiva elupaigana. Šiva puhastab teadmatusest ja eksiarvamustest, kõrvaldab ebatäiuslikkuse. Ta on askeetide kaitsja ning valitseb kõrgeimate vaimsete teadmiste omandamist. Šival on 108 nime, mis tähistavad kõiki võimalikke kõrgeimaid saavutusi ja omadusi. Šivat nimetatakse ka Mahadevaks, mis sõna-sõnalt tähendab „Suur Jumal”, ta on maailma jumaliku ühtsuse printsiibi ja igavese, piiramatu kosmilise Olemise väljendus.

Kailaši mäe geograafiline asukoht
Kailaši mägi asub Tibeti edelaosas. See on kujult 6714 meetri kõrgune püramiid. Tiibetlased nimetavad Kailasi mäge Kang Rinpocheks, mis tõlkes tähendab „lumekalliskivi”.

Ümarat, peaaegu sümmeetrilist kuplit katab igijääst müts. Kailaši jalamil on kaks müstiliste omadustega järve: elava veega Manasarovar ja surnud veega Rakshas Tal. Manasarovari järv on olnud peaaegu ligipääsmatu püha järv juba neli tuhat aastat. See on mageveejärv, mis asub 4572 meetri kõrgusel merepinnast.

Vanas Indias oli järv tuntud kui Brahmasar, mis tähendab „Brahma meeltest sündinud järv”. lidsed legendid räägivad, et see „kõrgub universumi keskmes, ümbritsetuna seitsme kontinendi ja seitsme ookeani kontsentrilistest rõngastest.” Tiibetis usutakse, et juues Manasarovari järve vett, saavad lunastatud saja elu jooksul toime pandud patud. See järv on tunnistatud maailma kõige ilusamaks, lummavamaks ja inspireerivamaks järveks.

Kailaši mäge peab pühaks paigaks inimkonna nelja religiooni ligi miljard järgijat. Hinduismis, budismis, bönis ja džainismis on Kailaši traditsiooniliselt peetud ilmutuspaigaks, universumi keskmeks, elu allikaks, taevateeks, jumalate templiks. Idamaade kosmoloogia vaatepunktist on Kailaši mägi meie maailmasüsteemi keskpunkt, mis läbib olemise kõiki tasandeid, madalaimast kõrgeimani hõlmav Universumi telg.

Püramiidikujulisel mäel on neli peaaegu täpselt nelja ilmakaarde suunatud tahku. Neid tahke nimetatakse Kailaši palgeteks või nägudeks. Kailaši lõunapoolne külg on seotud veeelemendiga, on ühenduslüliks ilmutatud ja ilmutamata maailmade, maise ja taevase plaani vahel. Mööda Kailaši püramiidi lõunapoolset tahku jookseb pragu, jagades selle kahte ossa ning paljastades kaksteist looduslikku astet, mis meenutavad omamoodi Vaimu tõusutreppi üles oma Algallika juurde.


Näituse kuraatoriks on Svetlana Okuneva. Näitus jääb avatuks 30. septembrini.

Olete väga oodatud.



EN RU